Kategoriler
Sakal Modelleri

Sakal Modelleri ve Yüz Şeklinize Hangi Sakal Modeli

Sakal Modelleri bakış açısında dış görünüşüne önem veren erkekler, yüz tiplerine uygun bir sakal modeli bırakmaya dikkat etmektedir. Doğru sakal modelini bırakan erkekler, daha bakımlı bir görünüm sergilemektedir. Erkeklerin kendine uygun sakal modelini bulması için yüz hatlarını ve sakalının yapısını iyi tanıması gerekmektedir. Her sezon sakal modelleri farklı bir trend kazanmakla birlikte modaya uygun sakal kesimi yapılmaktadır.

Tarihin en eski dönemlerinden beri bakımlı erkeğin simgesi sakal olarak görülmektedir. Farklı tarzlarda kullanımı gerçekleştirilen sakal modelleri, bakım ve özen istemektedir. Doğru bir şekilde bakımı gerçekleştirilen sakallar, daha sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşmaktadır. Sakal bakımı için kişinin birkaç dakika ayırması yeterlidir.

Kirli Sakal Modelleri

Erkeklerin en fazla rağbet gösterdiği sakal modelleri arasında kirli sakal yer almaktadır. Alt yüzün tamamına yayılan kirli sakal, hemen hemen her yüz şekline yakışmaktadır. Özellikle ince ve zayıf çenelere sahip olan erkekler için kirli sakal idealdir. Sivilce gibi durumlar karşısında kirli sakal iyi bir kamuflaj sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda, kadınların kirli sakalı daha fazla beğendiği sonucu ortaya konulmuştur.

Kirli sakal bırakan bir erkek, boyun ve yanak kısmını temiz tutmalıdır. Tek tip ve eşit uzunlukta olmak zorunda olmayan kirli sakal, erkeğin yüzüne yakışacak şekilde ayarlanabilmektedir. Mükemmel bir kirli sakal için doğru uzunluk son derece önemlidir. Doğru uzunlukta bırakılmış kirli sakal, erkeğin çekiciliğini artırmaktadır.

Sakalı çok fazla uzamayan kişiler, hafif kirli sakal modelini tercih etmektedir. Hafif kirli sakal, çok hafif bir bıyık ile kullanılabilmektedir. Modayı takip eden birçok kişi, seçimini kirli sakaldan yana yapmaktadır. Kirli sakal bütün yüz tipleri için uygun olduğundan, yakışmaması gibi bir durum söz konusu değildir. İyi bir şekilde kesilmiş olan kirli sakal, erkek bireye özel bir duruş katmaktadır.

kirli sakal
Kirli Sakal
Kirli Sakal Modeli
Kirli Sakal Modeli
kirli sakal modelleri
Kirli Sakal Modelleri

 Keçi Sakalı Modelleri

Çeneyi vurgulamak için erkek sakal modelleri arasında keçi sakalı modeli, iyi bir tercihtir. Yuvarlak ve kare bir yüz yapısına sahip olanların keçi sakalı modeli kullanması önerilmektedir. Güçlü ve erkeksi bir görünüm sağlayan keçi sakalı, eskilerden beri sık olarak tercih edilmektedir. Yüzün ana hatlarını daha iyi ortaya koyan keçi sakalı, uzun yüzü olan erkeklere daha fazla yakışmaktadır.

Yaş olarak büyük olan erkekler keçi sakalı tercih ederse, yaşlarını saklayabilmektedir. Yüze farklı bir boyut kazandıran keçi sakalı, her tarz erkek için uygun bir sakal değildir. Keçi sakalı kullanarak entelektüel bir görünüm yakalamak mümkündür. Keçi sakalı modelleri, dudak altı ve çenede kendini göstermektedir.

Köşeli ve ince yüzlerde, keçi sakalı çok iyi durmaktadır. Keçi sakalı kullanacak olan erkekler, sakalın kendilerini rahat hissettirecek boyutta olmasına dikkat etmelidir. Keçi sakalında bıyıklar kesilirken, bıyıkların üst dudağın ya tam üstüne ya da kenarına oturmasına önem gösterilmelidir. Keçi sakalı için ideal konum, çene kemiğinin hemen altıdır. Bu model için uygun tıraş makinesini bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

keçi sakalı
Keçi Sakalı
keçi sakalı modeli
Keçi Sakalı Modeli
Keçi sakalı modelleri
Keçi Sakalı Modelleri

Top Sakal Modelleri

Dudağın tam altında çizgi ile birleşen bir sakal olan top sakal, marjinal stile sahip olan erkekler tarafından tercih edilmektedir. Eskiden beri farklı bir görünüm sergilemek isteyenlerin sakal şekilleri top sakal olmaktadır. Birçok kurumda kirli sakal yasak olduğundan, insanlar top sakal kullanmayı tercih etmektedir.

Hem bıyık hem sakal birleşimi olan top sakal, oval ve yuvarlak yüze sahip olan erkeklere daha çok yakışmaktadır. Top sakal tercih eden erkeklerin aksesuar olarak gözlük kullanması önerilmektedir. Genellikle 30 yaş ve üzerindeki erkekler, top sakal kullanmaya meyillidir. Bir dönem top sakalın moda olması ile birlikte top sakal bırakanların sayısında artış yaşanmıştır.

Top sakalın her erkeğe yakışmamasından dolayı diğer sakal çeşitleri göz önüne alındığında daha risklidir. Top sakal bölgesi hariç yüzdeki sakallı yerler tıraş edilmeli ve tercihe göre daha uzun veya kısa tutulabilmektedir. Ergenlik döneminde olan birinin top sakal kullanması, tuhaf bir görünüm verebilmektedir.

Top Sakal
Top Sakal
Top Sakal Modeli
Top Sakal Modeli
Top Sakal Modelleri
Top Sakal Modelleri

Uzun Sakal Modelleri

Sakalın moda olması ile birlikte uzun sakal bırakan erkek sayısında ciddi bir artış yaşanmıştır. Yüz tipine göre sakal uzunluğunu ayarlamak son derece önemlidir. Çenesi sivri olan biri için uzun sakal modelleri pek uygun olmamaktadır. Uzun sakal, ciddi bir bakım ve emek istemektedir. Bakımsız uzun sakallar, dışarıdan pek kabul edilebilir durmamaktadır.

Uzun sakal kullanacak olan bir erkek, sakalın temizlik ve bakımının diğer sakal modellerine göre daha fazla olacağını unutmamalıdır. Bilgeliğin adeta bir temsilcisi olan uzun sakal, ciltteki lekelerin ve yaraların gizlenmesinde yardımcı olmaktadır. Yoğun bir tempoda yaşayanlar için uzun sakal modellerinin uygun olmamasının nedeni, günlük olarak bakım gerektirmesidir.

Uzun sakalın temizliği son derece son olduğundan, aynı saçlar gibi yıkanmak ihtiyacı doğmaktadır. Yıkanan sakalın daha iyi bir görünüme kavuşması için mutlaka kurulanması gerekmektedir. Uzun sakal kullanmak, dışarıdan göründüğü gibi kolay değildir. Uzun sakal modelleri, yüzü uzun gösterirken boyu kısa göstermektedir. Sakal yapısı uzun sakal için müsait olmayan erkekler, sakal serumu kullanabilmektedir.

Uzun Sakal
Uzun Sakal
uzun sakal modeli
Uzun Sakal Modeli
uzun sakal modelleri
Uzun Sakal Modelleri

Seyrek Sakal Modelleri

Kimi erkeklerde boşluklu ve seyrek sakal çok iyi durmaktadır. Özellikle baby face suratlar için seyrek sakal iyi bir seçimdir. Kısa saçlı olan biri seyrek sakal modellerini tercih ederek, kendine imaj oluşturabilmektedir. Özellikle seyrek sakal kısa saçlarda saçların azlığını dengelemektedir. Seyrek sakal kullanacak olan biri, sakalın boyuna dikkat etmelidir.

Her ne kadar seyrek sakal bir seçimden çok genel olarak bir mecburiyet olsa da kimi erkeklere çok yakışmaktadır. Seyrek sakal ne çok uzun ne de çok kısa bırakılmalıdır. Özgün modeller denemekten kaçmayan erkekler için seyrek sakal iyi bir tercih olabilmektedir. Büyük bir buruna sahip olanlar, seyrek sakal ile burunlarını küçük gösterebilmektedir. Seyrek sakal tercih eden biri, ana hatları dikkatli bir şekilde düzeltmelidir.

seyrek sakal
Seyrek Sakal
Seyrek Sakal modeli
Seyrek Sakal Modeli
Seyrek Sakal modelleri
Seyrek Sakal Modelleri