Kategoriler
Sakal Bakımı

Sakal Bakımı ve Sakal Bakım Önerileri

Sakal Bakımı

Sakal bakımı görünüşümüzü değiştirmemize yardımcı olan en etkili faktör diyebiliriz. Hepimiz sakala önem verir, daha güzel görünmesi için çaba gösteririz. Peki sakal bakımı nasıl gerçekleştirilmelidir? Sakal serumu ne işe yarar? Ya da sakal çıkarma nasıl yapılır? Bu yazımızda sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Sakal bakımı, görünüşü tamamen değiştiriyor olması ile önem kazanmaktadır. Hepimiz gür ve dolgun sakala sahip olmak isteriz fakat bu durum vahşi bir görünüme sahip olmamıza sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için kendimize uygun sakal modelini bulmalı ve sahip olduğumuz sakala özen göstermeliyiz.

Sakal Bakımı

Sakal Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Unutulmaması gereken bir şey var ki sakal sağlıklı vücutları sever. Sağlıksız beslenmeniz sakalınızın olmasına engel değildir tabi ki ama sağlıklı sakal sağlıklı vücutta bulunur. Bu yüzden spor alışkanlıklarınıza ve beslenme şeklinize dikkat etmekte fayda var.

Sakalın temizliği de sakalın güzel görünümünü etkileyen faktörlerden biridir. Sakalınızı sürekli olmayacak şekilde yıkamalı ve temizlemelisiniz. Bunun için önerilen süre genellikle haftada iki kez olmaktadır.

Sakal temizliği için genellikle saça uyumlu olan şampuanlar kullanılmaktadır. Aslında bu da istemediğiniz durumların gerçekleşmesine sebep olabilir. Saç ile sakal arasında bulunan farklardan dolayı saç şampuanları sakal için uygun değildir. Sakalınız için üretilmiş olan şampuanlardan yararlanabilirsiniz. Piyasada şampuan sonrasında kullanabileceğiniz bakım kremleri de bulunmaktadır.

Sakalınızın ve altındaki derinin sürekli nemli kalmasını isteriz. Aksi takdirde kaşınmalar veya döküntüler yaşanabilir. Bunun da önüne geçmek için çeşitli türde olan sakal yağlarından birini kullanabilirsiniz.

Sakal güçlü ve sağlıklı olsa bile canımızı sıkabilecek bir diğer konu düzgün durması. Neyse ki bunun için de bir çözümümüz var. İçinde deniz tuzu barındıran ürünler ile kalıp gibi duran sakala sahip olabilirsiniz.

Sakal Yağı

Sakal Yağı

Sakal yağının cilt yağlarından bir farkı yoktur. Hepsinin asıl amacı cildi nemlendirmek. Nemlendirmiş olduğunuz cilt, sakalınızın daha güzel görünmesine yardımcı olacaktır. Kabarıklığın ve sertliğin önüne geçebilmek için sakal yağı kullanmanız şarttır.

Sakal yağı genellikle yüzünüzü yıkadıktan veya duştan sonra kullanılır. Çünkü bu esnada gözenekleriniz açılır ve yağın cilt tarafından emilmesi kolaylaşır.

Sakal Serumu

Sakal serumu, sakal bakımının olmazsa olmazlarından biridir. Birçok özelliği bir arada taşıyor olmasına rağmen sakalı güçlendirme ve gürleştirme özelliği ile dikkat çekmektedir.

En çok merak edilenlerden biri ise sakal serumunun sakal çıkarma özelliğine sahip olup olmadığıdır. Sakal serumu, içerdiği güçlü besin maddeleri ile sakal çıkarmaya yardımcı olmaktadır. Faka burada unutulmaması gereken bir nokta var, sakal bazı sebeplerden dolayı çıkmıyor olabilir. Yani sakal serumu sakal çıkartıyor desek bile bu durum kişiden kişiye göre değişmektedir.

Sakal çıkması birçok faktörden etkilenir. Bunların başında sağlıksız beslenmek gelse de aynı zaman da genetik bir durumdur. Bazı hastalıklar da sakalın çıkmasını engelleyebilmektedir.

Sakal Yağı ile Sakal Serumu Farkları Nelerdir?

Sakal yağı ile sakal serumu arasındaki en temel fark kullanım amacıdır. Sakal bakım yağı nemlendirme veya kabarıklığı önleme amacıyla kullanılmaktadır. Sakal serumu ise sakal çıkartma veya mevcut sakalı güçlendirmeyi hedefler. Her ikisi de düzgün sakal modelleri için uygulanmaktadır.

Evde Yapılabilecek Sakal Yağı Tarifi

Eğer kendi sakal yağınızı kendiniz yapmak isterseniz evde yapabileceğiniz basit bir tarif bulunmaktadır. Bu tarif için ihtiyacınız olan maddeler; argan yağı, jojoba yağı, tatlı badem yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, sedir ağacı yağıdır.

Aktarda bulabileceğiniz tüm bu malzemeleri aynı kaba koymanız yeterli olacaktır. Tercihen sakalınıza uygularken zorlanmayacağız bir şişe olmalıdır. Malzemeleri şişeye koyduktan sonra çalkalayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sakal Çıkarma

Sakal Çıkarma

Sakal genellikle ergenlik çağına girilmesi ile kendini göstermeye başlamaktadır. Fakat bazı durumlar bunu engellemektedir. Öncelikle sağlıksız yaşam sakalın çıkmasını etkileyen önemli bir faktördür. Daha düzenli beslenerek ve spora gerekli zamanı ayırarak sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Sağlıklı vücut arkasından sağlıklı sakalı getirecektir.

Taşınan bazı hastalıklar da sakalın çıkmasını engellemektedir. Ayrıca düzenli olarak kullanılan bazı ilaçların da sakalın ortaya çıkmasını engellediği bilinmektedir.

Sakal serumunun en bilinen özelliği de sakal çıkarmaya yardımcı olmasıdır. İçerdiği birbirinden güçlü madde ve vitamin ile sakal köklerini tetiklemektedir. Bu sayede sakalınızın ortaya çıkmasında yardımcı görevi görmektedir. Çeşitli sebeplerle sakalının çıkmasında zorluk yaşayan bireylerin piyasada varlığını sürdüren sakal serumları ile şansını denemesini öneririz.