Kategoriler
Sakal Bakımı

Sağlıklı Sakal Nasıl Çıkar?

Sakal Nasıl Çıkar

Her erkeğin hayal ettiği bir sakal modeli vardır. Bu sakal modellerine ulaşmaksa artık hayal değil. Sakallar vitaminler ile desteklendiği taktirde, hızlı uzama gibi olaylar yaşanabilir.

Sakal Çıkarma Yöntemleri

Özellikle B7 vitamini sakal çıkarmak için en önemli vitamin olarak bilinmektedir. Ancak sakal nasıl çıkar sorusuna yıllardır bir sürü tedavi yöntemi önerilmiştir, bazı yöntemler asılsız bazıları ise kısmen doğrudur. Sakal için sarımsak yöntemi oldukça bilinen bir yöntemdir, ancak bu yöntemi bilim adamları kesin olarak onayladı demek yanlış olur. Aslında bakarsanız sakal için sarımsak gibi yöntemleri sürmek yerine, yemek de sakallara fayda sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki sakalların bir uzama yaşı var ve tam olarak o yaşta gür sakallara ulaşacaksınız.

Sakal çıkartma yöntemleri
Sakal Çıkartma Yöntemleri

Erken Sakal Uzatmak Mümkün mü?

Sakallar tam zamanı gelmeden uzatılabilir ama belli bir oranda, yani uzayan sakallar tam yetişkinliğe gelmesi için belli bir zaman gerekmektedir. Her insan için belli başlı zamanlar mevcut, yani birisinin sakalı 21 yaşında çıktı diye başka bir kişinin sakalı aynı zamanda çıkmayabilir, bu tamamen gen ve DNA ile alakalı bir durum.

Üstelik bazı durumlarda kardeş olan kişilerin sakalları, başka zamanlarda çıkabilir, çünkü gen olarak aynı olsalar da DNA olarak farklılık gösterebilirler. Ancak zamanında önce belli başlı sakal uzatmak tabi ki mümkündür. Gerekli vitaminleri erken vermek erken sakal uzamasına neden olabilir. Bunun bir sürü örneğini internette görebilirsiniz.

https://www.sakalmodelleri.com/sakal-modelleri/
Erken Sakal Uzatmak Mümkün mü?

Sakallar Kesildikçe Uzar mı?

Sakallar doğru kesildikçe uzar ancak çoğalmaz daha sert çıkmaya başlar. Askere giden insanlarda bu durumu görmeniz doğaldır. Her sabah sakal kesmek sakalın daha sert çıkmasına ve daha belirgin olmasına neden olur. Üstelik sakal çıkarma için aslında çoğu kişi birçok şey yapmakta fakat fark etmemektedir.

Mesela spor yapmak sakal uzamasını etkiler, çünkü spor metabolizmayı hızlandırır ve daha hızlı sakal uzamasını sağlar, bu teknik olarak ispatlanmıştır. Spor gibi günlük hayatta metabolizmayı arttıran birçok şey yapılmakta sakal için oldukça etkilidir. Metabolizma arttırıcı yiyecekler yemekte sakalı arttırır. Tarçın, yeşil çay, elma gibi faydalı besinler metabolizmayı hızlandırır. Üstelik vitamin olarak da önemli besinlerdir sakala ve sağlığa da katkıları oldukça fazladır.

Sakallar Kesildikçe Uzar mı?
Sakallar Kesildikçe Uzar mı?

İlaçların Faydası Var mı?

İlaçların faydası çok konuşulan konular arasında ve insanlar bunları alıp almamak konusunda oldukça kararsız durumdalar. Öncelikle sakal çıkarma yöntemleri arasında bir numara olan ilaç mevzusu işe yarar, ancak bilinmesi gereken nokta hangi ilaç işe yarar. Piyasada bulunan sakal serumları sayısı oldukça fazla ve bilinçsiz bir şekilde kullanılan ilaçlar her zaman sağlığa zarar verir.

Doktora gitmeniz takdirinde size bu ilaçlardan işinize yarayacak en mantıklı serumu verecektir. Öncesinde tahlil yapacak cildinizin hassaslığına bakacaktır. Öyle ki piyasada bulunan ilaçları bilinçsiz bir şekilde alıp sonrasında ciltte kızarma, boğazlarda şişlik gibi sorunlar ile karşılaşan birçok insan var. Sakal serumları işe yarar ancak doktor kontrolünde.

Sakal Uzatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sakal uzatırken dikkat etmeniz gereken bazı ciddi sorunlar var. Bunlar arasında uzatmak için sarımsak sürenlerin yüzlerinde yanma olması veya başka çözümler deneyip cevap alamamaları örnek olabilir. Bilinmeli ki sarımsak cildinizde fazla durursa kızarıklık yapar, zarar verir. Yeni oluşan tüyleri ise yakabilir köklerini kurutabilir.

Bu yüzden sarımsak kullanmak istiyorsanız ki bir kesinliği olmayan yöntemdir bu, dikkatli bir şekilde kullanmanız yararınıza olacaktır. Sarımsak yerine Hindistan cevizi yağı kullanmanız daha yararlı olacaktır. Sakallara zarar vermez aksine besler bunu sadece sakalı olmayan değil olan kişide kullanabilir olan sakallarını daha da gürleştirir.

Sakal Uzatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sakal Uzatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sakal Konusunda Tıbbi Araştırmalar

Sakal konusunda yapılan tıbbi araştırmalar mevcut ve bilim adamları sakalların uzama zamanından öncede uzayabileceğini bilmektedir. Bu son derece normal çünkü gerekli olan vitaminler verilirse sakallar erken reaksiyon gösterecektir. Ancak bilinen ve doğru olan bir şey var ki DNA ve gen sakal uzamasında başrol oynamakta.

Bir insanın DNA yapısında belli başlı yerlerde kıl çıkmayacak gibi bir şey varsa, oralarda sakal ekme dışında bir şey yapılamaz. Bilinen bütün yöntemler, serumlar sakalı baştan çıkarmazlar, olan sakallarınızı uzatırlar, sertleştirirler. Sakalınız yok diye üzülmenin anlamı da yok, elbette yüzünüze uyan sakal modeli genlerinizde var ve çıkacaktır.